نسخه تغییر یافته کارت گرافیک RTX 4090

نسخه تغییر یافته کارت گرافیک RTX 4090

به نظر می‌رسد که انویدیا بی‌سروصدا نسخه بهبود یافته کارت‌های گرافیک RTX 4090 را به بازار عرضه کرده است. بررسی کاربران نشان می‌دهد که این کارت‌های گرافیک جدید با پردازنده گرافیکی جدیدی به نام AD102-301 و حداکثر ولتاژ 1.070 ولت عرضه شده‌اند.

انویدیا بی سروصدا شروع به ارسال کارت‌های گرافیک پرچمدار RTX 4090 مجهز به دای AD102 کرده است. چند ماه قبل، انویدیا شروع به ارسال نسخه اصلاح شده Die پردازنده‌های گرافیکی GeForce RTX 40 خود کرد که در بخش خرده‌فروشی عرضه می‌شدند. RTX 4080 و RTX 4070 Ti اولین تراشه‌های گرافیکی انویدیا بودند که همراه با تراشه‌ها جدید عرضه شدند به AIBها اجازه دادند تا مقایسه‌کننده ولتاژ را از پردازنده گرافیکی به روی برد اصلی تغییر مسیر دهند.

اگرچه این تغییر دستاورد یا تحولی بزرگ برای کارت‌های گرافیک انویدیا محسوب نمی‌شود، اما برای ارائه عملکرد بهینه‌تر و کارآمدتر پردازنده‌های گرافیکی ADA یک تغییر ضروری بود.

هسته‌های گرافیکی جدید برای RTX 4090

یک کاربر پلتفرم Reddit به‌تازگی متوجه شده است که کارت‌های گرافیک NVIDIA GeForce RTX 4090 نیز با پردازنده گرافیکی جدید به نام AD102-301 عرضه می‌شوند.

نه‌تنها هسته گرافیکی کارت‌های RTX 4090 تغییر پیدا کرده، بلکه شماره برد نیز به 16F4 تغییر یافته است. در نظر داشته باشید که کارت‌های گرافیک Founders Edition انویدیا بر اساس برد 165B تولید می‌شدند. تصاویر منتشر شده از این کارت‌های گرافیک جدید نشان می‌دهد که تنها تغییر بصری ایجاد شده همان برچسب شناسه جدید SKU پردازنده گرافیکی است.

البته این کاربر Reddit به همین جا بسنده نکرد و در ادامه چند آزمایش تخصصی بر روی کارت گرافیک جدید انویدیا GeForce RTX 4090 Founders Edition انجام داد.

به نظر می‌رسد که در نسخه جدید کارت‌های گرافیک RTX 4090 حداکثر ولتاژ برای پردازنده گرافیکی به حداکثر 1.070 ولت محدود شده است، در حالی که نسخه اصلی حداکثر ولتاژ 1.1 ولت را ارائه می‌کند. علاوه بر این مشخص شد که BIOS کارت‌های قدیمی و جدید به دلیل تفاوت در شناسه قابل فلش شدن بر روی یکدیگر نیستند.

برای تأیید حداکثر ولتاژ تعیین شده برای کارت‌های جدید انویدیا، این کاربر از نرم‌افزار Afterburner MSI استفاده کرده است. همان‌طور که در تصاویر مشخص است، حداکثر ولتاژ کارت گرافیک 1.070 ولت اعلام شده است.

حتی در حالت تنظیم دستی ولتاژ هسته و تنظیم منحنی فرکانس نیز این رقم تغییر نیافته است. این روند با استفاده از ابزار GPU Tweak شرکت ASUS نیز تکرار شده و در نهایت یک نتیجه مشابه ارائه داده است.