سایر سرویس های شبکه

سایر سرویس های شبکه

WDS
توسط این سرویس سیستم عامل‌ها از طریق شبکه روی کامپیوترها نصب می شود.سیستم عامل هایی مانند Windows Vista، Windows 7، Windows 8، Windows Server 2008 را می توان با این سرویس از راه دور نصب کرد.این سیستم عامل می تواند همراه با پکیج نرم افزارها و درایورهای مورد نیاز کاربران در شبکه باشد.همچنین می توان نسخه هایی از سیستم عامل به همراه پکیج نرم افزارها و درایورهای مورد نیاز کاربران در سازمان را فراهم آورد تا پس از نصب روی کامپیوترها، به سرعت آماده استفاده کاربران باشد.
به عبارت دیگر می توان برای هر بخش نسخه مخصوص تهیه نمود. برای مثال نسخه مخصوص کاربران بخش مالی به همراه نرم افزارهای مالی مورد نیاز و یا نسخه مخصوص کاربران بخش طراحی به همراه نرم افزارهای گرافیکی و . . .

WSUS
یکی از موارد امنیتی که لازم است در سازمان ها رعایت شود، به روز بودن سیستم عامل و نرم افزارهاست.این سرویس جدیدترین آپدیت ها را که توسط شرکت های سازنده ارائه شده، دریافت می کند و سیستم های دیگر در شبکه آپدیت ها را از این سرور دریافت می کنند.با وجود این سرویس دیگر نیازی نیست هر کامپیوتر بصورت مستقل به اینترنت متصل شود و آپدیت ها را دریافت کند.بدین ترتیب علاوه بر مدیریت آپدیت های دریافتی ، در حجم اینترنت مصرفی نیز صرفه جویی می شود.


File Server
فایل سرور سروری است که جهت ذخیره سازی فایل ها و ارائه آن ها به سایر Server/Client های درخواست کننده مورد استفاده قرار می گیرد File Server.در واقع یک سرور با ظرفیت ذخیره سازی بالا و اغلب با فرمتNTFS و سهمیه بندی شده برای مشترکین و دارای   Permissionهای امنیتی بوده و جهت دسترسی کاربران از طریق شبکه جهانی اینترنت، اینترانت و یا در سطح شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.اطلاعات تصاویر و ویدیو های سایت های بزرگ، از جمله Yahoo و یاFacebook که نیاز به قرارگرفتن در فضای ذخیره سازی با حجم بالا دارند، روی فایل سرورها قرار می گیرند.

WEB SERVER
در ابتدایی ترین سطح، وب سرور یک برنامه کامپیوتری است که صفحه های وب خواسته شده را کنار هم قرار می دهد،اما بطور  کلی وب سرور سامانه ای است که توانایی پاسخگوئی به یک مرورگر وب و ارسال صفحه درخواستی مرورگر را داراست. وقتی که شما پشت کامپیوتر خود نشسته اید اولین کاری که برای دیدن یک سایت در اینترنت انجام می دهید  قطعا وارد نمودن آدرس آن سایت در قسمت آدرس بار مرورگر خود می باشد. فرقی نمی کند که مرورگر شما فایر فاکس باشد یا موزیلا یا اینترنت اکسپلور و ...،در واقع شما با وارد نمودن آدرس سایت درخواست خود را به وسیله این مرورگرها برای سرور ارسال نموده اید. مرورگرها این درخواست شما را برای مشاهده سایت به سرور انتقال می دهند و با مشاهده سایت، سرور به درخواست شما پاسخ داده است. صفحات وب بر پایه یک ساختار مشخص و با یک نام واحد که همان آدرس IP است بر روی وب سرور قرار می گیرند. همچنین بر روی یک وب سرور امکان قرار گرفتن صفحات متعدد و با ساختارهای جداگانه نیز وجود دارد.

اصلی ترین وظیفه یک وب سرور ارائه صفحات وب به کاربران است. این بدان معناست که صفحه های html همراه با هر نوع مطالب اضافی مانند تصاویر، شیوه نامه ها و جاوا اسکریپت ها شامل شود.وب اساسا سیستمی است برای درخواست و  WEB SERVER درخواست های WEB BROWSER را پاسخ می دهد. به درخواست های کاربران بر روی شبکه گوش داده و از سرویس WWW استفاده می نماید. روش کار بدین صورت است که کاربر از طریق یک مرورگر وب (مانند Mozilla Firefox) ارتباط اولیه را با ارسال درخواست اولیه (شامل آدرس محل مورد نظر) برای وب سرور فراهم نموده و وب سرور نیز پس از دریافت آن، اطلاعات را به دستگاه کاربر ارسال و یا با ارسال پیام خطایی به کاربر عدم وجود منبع خاص را به اطلاع می رساند.
 
در حالت کلی وب سرورها دارای ویژگی های ذیل می باشند:

 
احراز هویت
قبل از اینکه اجازه دسترسی به منبع درخواستی کاربر را بدهند آن را شناسایی می کنند.
 
اجازه دسترسی
نه تنها اجازه دسترسی به منابع استاتیک (مانند محتویات فایل ها که بر روی سیستم فایلی وجود دارد) را به کاربر می دهد، بلکه مفاهیم داینامیک را با یک یا چند ساختار نیز مانند SI , GI , CGI ,FastCGI ,JSP ,PHP ,ASP , ASP.NET اداره می کند.
 
امکان استفاده
این نوع پشتیبانی وب سرورها امکان استفاده از پروتکل HTTPS را نیز فراهم نموده تا به کاربران اجازه دهند ارتباطات مطمئن و امنی را داشته باشند.
 
فشرده سازی
فشرده سازی مطالب تا بتوان از حجم پاسخ ها کم کرد. (با استفاده از تکنولوژی GZIP)
 
پهنای باند
وب سرورها پهنای باند را کنترل کرده تا بدین طریق از سرعت پاسخ ها کاسته و همچنین از ترافیک و ازدحام شبکه جلوگیری نمایند، در این صورت وب سرورها قادر به پاسخگوئی به کاربران بیشتری خواهند بود.
 
پشتیبانی از فایل های بزرگ
پشتیبانی از فایلهای بزرگ، تا بتواند فایل های بزرگتر از 2 گیگا بایت را سرویس دهی کند.

دیان